top of page

КЛАСС  7

Тема:  Что мы знаем о Шотландии?

 

 

 

Цель: обобщить лингвострановедческий материал по теме;  углубить и расширить знания  по теме.

Задачи:

     Обучающая – обучение навыкам говорения по теме “Шотландия”, формирование лексических и грамматических навыков (артикли).

     Практическая – формирование речевой компетенции – совершенствование коммуникативных умений в четырех основных видах речевой деятельности (говорении, аудировании, чтении и письме).

     Развивающая – развитие социокультурной компетенции – увеличение объема знаний о специфике страны изучаемого языка, о географических особенностях и достопримечательностях страны, развитие памяти и речевых навыков по теме, развитие речемыслительной деятельности, расширение кругозора обучающихся.

     Воспитательная – воспитывать уважение к культуре, истории, традициям страны изучаемого языка.

Оборудование: презентация к уроку, видеофрагмент «Шотландия», карта Великобритании, картинки с достопримечательностями,  карточки с диалогом, цветы чертополоха.

 

Ход урока:

Этапы урока

I. Организационный момент.

II. Речевая зарядка.

III. Актуализация грамматических навыков по теме «Артикль».

IV. Видео пауза

V. Знакомство с творчеством Роберта Бернса.

VI. Активизация лексических навыков.

VII. Подведение итогов урока. Рефлексия.

 

Деятельность учителя

Good morning boys and girls! Last lessons we spoke about the countries of the UK.  Look  at the screen, read the words and think what country we will discuss  today.

(Ben Nevis, Robert Burns, kilt, ceilidh, Highlands,  bagpipes)

 - We have already known some information about Scotland.  How do you think what the aims of our lesson are.

 

 

- All of you are right, so let’s begin out lesson.

I would like you to revise some information about Scotland. Please, answer my questions.

(фронтальная работа)

1. Who is the patron saint of Scotland?

2. What languages are spoken in the country?

3. What plant is the symbol of Scotland and why?

4. What rivers, lakes and mountains are situated in Scotland?

5. What Games are held in Scotland from May till September?

6. What are traditional Scottish musical instruments?

7. What is a ceilidh? Can you refuse to dance at a ceilidh?

8. What are kilts used for by the Scotsmen nowadays? What were they used for in past times?

9. What famous Scottish poets and writers do you know?

10. Many Scotlish surnames start with "Mac" (or McDonald). What does "Mac" "Mc" mean?

 

- I’m very glad that you know so much information about Scotland. Thank you for your answers, let’s continue.

- You can see cards on your desks.

Read the task.

- Do you know when we use articles?

 

 

-  Your answers are good and now you can do this exercise. I’ll give you 5 minutes to do it. (задание из рабочей тетради)

 

        Scotland is a country which is part of____ United Kingdom. It occupies_____ northern part of______ Great Britain, with a population of about five million. Scotland has a border with ______ England. Scotland is washed by _____ North Sea in _____ east, ____ Atlantic Ocean in ____west and______ Irish Sea in _____south-west.

               Scotland was once______ independent country with ____ its own monarch, but is now one of the four countries that______ United Kingdom consists of.  In 1707, ____ parliament of Scotland joined with ____ parliament of England to become ____ parliament of _____Great Britain.

        ______Scottish flag is blue with two white diagonal crosses. This is ______cross of Saint Andrew, who is the patron saint of Scotland.

        ______north of Scotland has many mountains and is called ______ Highlands.  Very few people live there. Most people live in _____ Lowlands, or around the coast. ______ highest mountain in Scotland is_____ Ben Nevis, which is also____ highest mountain in ____ British Isles.

      _____capital city of Scotland is _____ Edinburgh.

 

- Are you ready? Let’s read the text and check up your articles.

It’s time to have a rest. Let’s enjoy beautiful music and wonderful views of Scotland.  Here you can see some places of interest, try to memorize them.

 

   После просмотра ролика выполняют задание

  • Do you like the video? I want to check up how attentive you were. Look at the board,  you can see some pictures of sights and their names. Match the pictures with their names.

Scotland is famous not only for its picturesque  views  but for  its people too. And one of them is well-known poet Robert Burns. Your classmate Alina has prepared some information about him.

 

- Alina, thank you for your story.

Now I want you to look at one of  the most famous poems  “My heart in the Highlands”.

 

Before listening and reading,  look through some words from this poem. (слова на слайде)

Repeat that after me all together.

Chase  [ʧeis] –охотиться, прогонять

Roe [rəʊ] - косуля

Farewell [feə’wel] – прощайте

Valour [vᴂlə] - доблесть

Wander [‘wɔndə] – бродить, блуждать

Rove [rəʊ] – скитаться, блуждать

Strath (шотл.) [strᴂѲ] -  широкая горная долина

Torrent  [‘tɔrənt] – стремительный поток

Flood [flʌd] – наводнение, (поэтич.) река

 It’s good. And now listen to the poem

 

Now it’s time to read the poem.

Who wants to read?

 

Good job!

Раздает диалог «В турагентстве»  разрезанный на части.

 Boys and girls, would you like to visit Scotland?

If we want to visit any country, we usually go to travel agency to ask some information.

You can see the parts of the dialogue and they are mixed. You task is to make the conversation and read it aloud with your partner.

Listen to the dialogue to check the variants. Correct you r mistakes.

 

Are you all right? Who is ready to act out the dialogue?

 

 

 

Our lesson is coming to the end. Tell me, please,  have you learned anything new?

What information was the most interesting?

OK, and now look at the board, you can see Ben Nevis and the symbol of Scotland thistle.  If you like our lesson put the thistle on the top of the mountain. If you don’t like put it at the foot of the mountain.

 

- Your home task is to learn poem “My heart in the Highlands” by heart.

Деятельность учащихся

 

 Приветствуют учителя, называют тему урока, ставят цели.

  • It’s Scotland.

 

- We can discuss new sights.

- We’re going to speak about customs and traditions.

- We can remember the information which we learnt earlier.

 

Отвечают на вопросы

 

Учащиеся вспоминают и рассказывают правила употребление артиклей с названиями стран, городов и с географическими названиями.

Выполняют задания, расставляя артикли, где это необходимо.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читают текст. Проверяют, правильно ли расставлены артикли.

 Смотрят видеоролик о Шотландии

 

 

 

 

     Выходят к доске,  соединяют виды достопримечательностей с названиями

Алина рассказывает о Роберте Бернсе на английском языке.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Повторяют слова за учителем.

 Читают слова со слайда или в учебнике упр. 3 стр. 88

 

 

 

 

 

 

 Слушают аудио запись стихотворения.

Читают стихотворение по одному четверостишию.

 

 

 

Yes, we would.

 

 

 

 

Составляют диалог, расставляя фразы в правильном порядке.

 Слушают аудиозапись диалога, проверяют, правильно ли составлен диалог.

Учащиеся разыгрывают диалог по ролям.  (в кабинете заранее оборудовано место,  имитирующее турагентство)

 

Ответы учащихся.

 

На доске гора Бен Невис и цветы чертополоха. Выходят к доске крепят цветок  к вершине или подножию горы, в зависимости от того, насколько понравился урок.

Unknown Track - Unknown Artist
00:00 / 00:00
Unknown Track - Unknown Artist
00:00 / 00:00
bottom of page